Mylintiems žirgus - perspektyvi profesija / 2017-11-29

Lietuvoje pastebimas atgijęs susidomėjimas žirgais. Žirgynų lankytojai noriai mokosi jodinėti, o žirginio sporto entuziastai siekia rezultatų įvairiose varžybose. Nors tai nėra pigi pramoga ir sporto šaka, vis daugiau lietuvių ryžtasi įsigyti žirgus, bando vystyti žirgininkystės verslą. Tam reikia ne tik lėšų, tinkamos bazės, bet ir daug žinių. Jas gali suteikti Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras, kuriame vykdoma žirgininkystės verslo darbuotojo profesinio mokymo programa.

Išskirtinė profesija

„Daugiausia šią profesiją renkasi žirgų savininkai, kurie daugiau nori sužinoti apie savo žirgą, jo anatomiją, fiziologiją. Žinios labai svarbios sportuojantiems su žirgais, nes reikia siekti kuo ilgiau išsaugoti gyvūnų sveikatą. Dažnai raiteliai siekia rezultatų neatsižvelgdami į žirgo fiziologiją ir anatomiją. Kiekvienas žirgas juda skirtingai, dažnai iš žirgo reikalaujama per daug, o tai sąlygoja traumas. Tarp besimokančiųjų dažnai galima sutikti tiesiog žirgų mylėtojus, kurie neabejingi šiems nuostabiems gyvūnams,“ – pasakoja Gyvūnų priežiūros skyriaus vedėja Gerda Švabienė.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre žirgininkystės verslo darbuotojo profesiją pasirinkę žmonės mokosi prižiūrėti žirgą nuo gimimo iki jam suaugant, išmano veisles, ruošia pašarą, treniruoja ir jodinėja žirgais, geba atlikti paskirtas veterinarijos gydytojo procedūras, organizuoti žirgyno veiklą bei žirgininkystės verslą. Be to, absolventai įgyja ir jiems aktualią specializaciją - žirgo masažo arba žirgo estetinio paruošimo.

Praktinis mokymas vyksta Centro praktinio mokymo bazėje - žirgyne. Paskutiniame pusmetyje mokiniai atlieka gamybinę praktiką žirginio sporto klubuose, privačiuose žirgynuose ir kaimo turizmo ūkiuose.

Tobulėjimui – tarptautiniai projektai

Žirgininkystės verslo darbuotojo profesinio mokymo programoje besimokantys mokiniai ir mokytojai turi galimybę tobulėti dalyvaujant tarptautiniuose projektuose. Lapkričio 9 – 12 d. Gyvūnų priežiūros skyriuje viešėjo žirgų osteopatės Mareike Lauber, Mandy Radisch, Nadine Apel iš Vokietijos. Jos atvyko dėka ERASMUS+ projekto „Lernen und Lehren im europäischen Kontext“.

„Tai buvo neįkainojama patirtis. Džiugu, kad profesinio mokymo centre galima gauti tokių svarbių praktinių žinių. Jau dabar žinau, ką reiktų daryti, kokius judesius atlikti savo žirgui, kad galėčiau jam padėti spręsti tam tikras sveikatos problemas,“ – įgyta patirtimi džiaugiasi Edita, kuri augina traumuotą žirgą.

Žirgų globos asociacijos vadovė Rūta Matukonytė taip pat kasdien susiduria su žirgų sveikatos problemomis. „Mes gelbėjam žirgus, kurie atkeliauja iš neprižiūrėtų ūkių. Žirgai turi fizinių, psichologinių problemų, tai vien dėl to, kad norėjosi sužinoti daugiau visapusiškos informacijos apie žirgus, kaip jiems padėti, ir pasirinkau tokią mokymo programą,“ – taip savo pasirinkimą pristato Rūta.

Osteopatės iš Vokietijos mokiniams išdėstė įvadą į žirgų anatomiją ir fiziologiją, pristatė masažo technikas, indikacijas ir kontraindikacijas. Specialistės praktiškai demonstravo masažo technikas, pristatė žirgų stuburo skausmų priežastis. Demonstruodamos osteopatijos bei akupunktūros technikas specialistės komentavo, kokiems žirgų negalavimams ir traumoms jos gali padėti.

Anot žirgų osteopatės iš „EquiCanes“ Mareike Lauber, žirgų osteopatija Vokietijoje yra labai išvystyta. Šis gydymo metodas skaičiuoja tūkstančius metų ir yra vertinamas visame pasaulyje. Osteopatija padeda atpažinti ir įveikti žirgą kamuojančius negalavimus paveikiant tam tikrus organus ar kūno vietas vien tik judesių pagalba. Specialistė džiaugiasi galėdama savo patirtimi pasidalinti su Lietuvos žirgų mylėtojais.

Perspektyvos

Įgijus žirgininkystės verslo darbuotojo specialybę, galima dirbti tiek privačiuose, tiek ir valstybiniuose žirgynuose, kaimo turizmo sodybose, o taip pat steigti savo žirgyną. Žirgininkystės specialistai yra paklausūs ir mielai įdarbinami užsienyje. Kvalifikacija gali būti tobulinama savarankiškai ar stažuotėse bei tęsiant mokslus kituose Lietuvos universitetuose.

Apie profesiją išsamiau – video reportaže. Kviečiame žiūrėti!

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija