Centro mokinė: apie kaniterapiją išsamiau (video) / 2017-11-27

Jūratė Paškevičienė su augintine Sera.

Įvairios terapijos su gyvūnais visame pasaulyje tampa vis populiaresnės. Ne išimtis ir Lietuva. Nors mūsų šalyje labiau įprasta kalbėti apie delfinų ar žirgų vykdomą terapiją, tačiau pastaruoju metu vis dažniau galime išgirsti ir apie keturkojų draugų – šunų – teikiamą pagalbą. Bendravimas su jais padeda vaikams ir suaugusiesiems sveikti, bendrauti, reikšti jausmus. Toks alternatyvus ir pagalbinis gydymo, reabilitacijos būdas vadinamas kaniterapija.

Kviečiame susipažinti su kaniterapeute Jūrate Paškevičiene ir jos bobteilų veislės augintine Sera. Moteris ne tik aktyviai ir savanoriškai užsiima kaniterapija, bet gilina savo žinias ir mokydamasi Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre Gyvūnų prižiūrėtojo profesinio mokymo programoje. Jūratė teigia, kad papildomos žinios apie gyvūną praverčia ne tik darbe, bet ir prižiūrint augintinį namuose.

Iš vaikystės atėjusi meilė gyvūnams

„Meilę gyvūnams įskiepijo tėvai. Jau vaikystėje turėjau visas įmanomas knygas apie šunis ir kinologiją. Tėvai išugdė didžiulį atsakomybės už savo augintinį jausmą,“ – pasakoja Jūratė. Jai teko turėti ne vieną šunelį, tačiau viešnagė Jungtinėse Amerikos Valstijose, dar besimokant mokykloje, tapo lemiama jos apsisprendimų kelyje. Čia ji pirmą kartą pamatė bobteilų veislės šunį. Moteris liko sužavėta jo išvaizda ir elgsena su vaikais.

 „Negalėjau patikėti, koks kantrus jis gali būti. Mačiau, kaip kūdikis lipo ant šuns, glaustėsi, o šis sau kantriai toleravo, netgi saugojo mažylį. Pasikalbėjus su šeimininkais ir išsiaiškinus viską apie šią veislę, nusprendžiau, jog pati noriu bobteilo,“ – teigia Jūratė. Jungtinėse Amerikos Valstijose moteris išsamiai susipažino su kaniterapija, jos principais. Kilo didžiulis noras pačiai užsiimti šia veikla. Tačiau kelias iki to nebuvo lengvas. Sekė studijos bei ilgos šunelio paieškos po visą Europą. Tokios veislės atstovų Lietuvoje nebuvo. Tačiau po ilgų paieškų pavyko surasti dabartinę augintinę Serą Ukrainoje.

Sera – dovanoja emocijas ir gydo

Jūratė su augintine Sera savanoriauja Kaune įsikūrusiame Kaniterapinės pagalbos centre. Šis centras bendradarbiauja su Lietuvos Sveikatos Mokslų Universiteto klinikų Vaikų ligų klinika - Vaikų onkologijos ir Vaiku Endokrinologijos skyriais, suaugusiųjų Onkologijos ir hematologijos klinika, Onkologijos ligonine. Sera ir kiti šuneliai neatlygintinai teikia kaniterapijos paslaugas šių klinikų pacientams ir padeda jiems sveikti. Kaniterapeutų labai laukia senelių namuose, vaikų namuose, kitose socialinės globos įstaigose.

Kaniterapijos užsiėmimuose dalyvaujantys šunys yra sertifikuoti, išlaikę šunų psichikos testą bei pripažinti tinkamais dirbti kaniterapijos darbą. 4 šalių čempionei Serai kaniterapijos užsiėmimai jau tapo įprasta veikla. Sera yra išlaikiusi Slovakijos kaniterapijos asociacijos narės Janos Fulierovos surengtą dviejų dalių psichikos ir tinkamumo kaniterapinei veiklai testą, tad drąsiai gali vykdyti kaniterapiją sergantiems žmonėms.

„Smagiausia tai, kad Serai pačiai kaniterapijos užsiėmimai teikia didžiulį džiaugsmą. Čia jos prigimtinė savybė, nuo mažumės ji labai socialus šuo. Žinoma, labai daug dirbama, užsiimama dresūra. Šuo turi nereaguoti į ligoninės kvapus, į neadekvačius garsus kitose aplinkose ir tt.,“ – pasakoja Jūratė.

Mokytis reikia nuolatos

Baigusi dvi aukštąsias mokyklas, Jūratė nusprendė dar įgyti profesiją Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre. „Mano studijos buvo visiškai nesusijusios su gyvūnais. Esu trenerė, sporto fiziologijos specialistė, tačiau norėjosi visą laiką pasimokyti ir apie gyvūnus, nes domėjimasis jais visada ėjo šalia pagrindinės mano veiklos. Turime bobteilų veislyną, tad žinios yra ypač reikalingos. Ypač patinka dalykai apie gyvūnų anatomiją, fiziologiją, dresūra,“ – įspūdžiais dalinasi Jūratė.

Džiugu tai, jog Jūratė su kaniterapija supažindino ir visą Gyvūnų priežiūros skyriaus bendruomenę. Anot Jūratės, augant kaniterapijos populiarumui ir visuomenei vis labiau suvokiant jos naudą, didėja ir terapinių užsiėmimų su šunimis poreikis. Problema ta, kad poreikis didesnis, nei paruoštų šunų ir vedlių skaičius. Tad atsakingi keturkojų augintiniai yra kviečiami pasidomėti kaniterapija ir prisidėti prie šios kilnios veiklos. Tai gali būti viena iš galimybių motyvuotiems absolventams realizuoti save.

Kviečiame žiūrėti video reportažą ir susipažinti su Jūrate ir jos augintine Sera išsamiau!

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija