Būsimosios siuvėjos jau puošiasi savo pačių kurtais paltais / 2019-02-05

Daugelis drabužių dizainerių rekomenduoja kiekvienai moteriai savo spintoje turėti kokybišką paltą. Nors sezoninės madų tendencijos kinta, paltas visada išlieka vienu pagrindinių šaltojo sezono drabužių. Tam, kad atrastų sau labiausiai tinkantį variantą vienos moterys skuba į parduotuves, kitos – pas dizainerius, o dar kitos – siuvasi juos pačios. Tiesa, tam, kad gebėtum pasisiūti paltą, reikia kantriai ir kruopščiai mokytis. Karaliaus Mindaugo PMC siuvėjo profesiją pasirinkusios moterys antraisiais mokslo metais jau puošiasi savo pačių kūriniais – ne tik suknelėmis, palaidinėmis, švarkais bet ir nuostabiais paltais.

Paltas – sudėtingas gaminys ir didysis išbandymas

„Siuvėjo modulinė profesinio mokymo programa trunka 2 metus. Paskutinieji metai dovanoja daugiausia puikių mokinių darbų, nes jos demonstruoja, ką jau išmoko ir kaip geba pritaikyti įgytas žinias praktikoje. Labai simboliška, kad šaltuoju sezonu mokinės baigė modulį, kurio metu siuvo švarką su pamušalu ir paltą. Buvo netgi tokių merginų, kurios, pagautos įkvėpimo, pasisiuvo po kelis paltukus,“ – pasakoja profesijos mokytoja metodininkė Vida Marozienė ir priduria, jog smagiausia matyti savo kurtais drabužiais pasipuošusias mokines.

Palto siuvimas – labai rimta ir atsakinga užduotis. Čia atsispindi visos įgytos žinios. Profesijos mokytojai – praktikai ištisus metus su didžiuliu atsidavimu moko profesijos subtilybių. Petinių drabužių moduliuose dirbanti Rima Tadaravičienė jau gali lengviau atsikvėpti žvelgdama į savo mokinių kurtus darbus. Kas gali būti nuostabiau mokytojui nei puikiai mokinių įsisavintos žinios ir užsidegimas siūti.

„Mes ruošiame mokinius, kad jie gebėtų projektuoti ir siūti drabužius tiek masinei gamybai, tiek pagal individualius užsakymus. Tačiau metai iš metų pastebime tendenciją, kad mokiniai vis labiausiai orientuojasi į individualų siuvimą, trokšta kurti savo prekės ženklus. Beje, kasmet stoja mokytis vis labiau motyvuoti žmonės, didelė jų dalis jau turi prieš tai įgiję kažkokį išsilavinimą. Natūralu, jog ši kategorija dažniausiai renkasi mokymąsi pagal pomėgį. Jie siekia išmokti siūti,  kuria verslo planus, siekia dirbti ne masinei gamybai, o nori patys sau susikurti darbo vietą,“ – teigia Tekstilės skyriaus vedėja Inga Butauskė.

Mokinės trokšta kurti ir puošti

Net tris nuostabius paltus pasisiuvusi Ieva Grunskytė teigia, kad jaučiasi laiminga pasirinkusi siuvėjo profesiją. Tiesa, iš pradžių mergina krimto mokslus aukštojoje mokykloje, kur įgijo taikomosios tekstilės specialybę, vėliau metus mokėsi individualaus siuvimo viename iš Londono koledžų. Grįžusi į Lietuvą ir pradėjusi dirbti interjero tekstilės srityje Ieva suprato, kad labiausiai ją traukia individualus drabužių siuvimas.

„Siuvėjo profesija labai siejasi su anksčiu įgyta specialybe. Dailės akademijoje įgytas žinias papildo praktinės žinios ir įgūdžiai profesinėje mokykloje. Dabar stengiuosi kuo daugiau siūti, grįžtu namo ir pasineriu į siuvimą, noriu kuo daugiau išmokti,“ – pasakoja Ieva ir priduria, kad labai dažnai puošiasi savo kurtais drabužiais.

Tuo tarpu Ievos bendrakursė Julija Plačaitė tam, kad iš tiesų pradėtų mokytis ir kurti tai, kas labiausiai patinka iš pradžių mokėsi universitete, įgijo aukštąjį išsilavinimą ir netgi šešerius metus vadovavo vienam iš Vilniaus restoranų. „Ateina laikas pokyčiams, nusprendžiau mesti darbus sostinėje ir siekti savo vaikystės svajonės. Jau trečioje klasėje kurdavau savo kolekcijas, siūdavau su mamos siuvimo mašina. Demonstruodavome madas ir puikiai leisdavome laiką,“ – pasakoja Julija, kuri su grupioke jau nuomojasi siuvimo dirbtuves ir bando vystyti verslo idėją.

O būna ir taip, kad išmokti siūti atveda noras aprengti savo augintinį. „Auginu Maltos bišoną ir norėjau savo augintiniui nupirkti rūbelių, supratau, kad kainos aukštos ir ne visada atitinka kokybę bei patenkina poreikį. Pagalvojau, kodėl nepabandžius pasiūti pačiai. Taip ir kilo mintis stoti išmokti siūti. Ir štai atėjo metas, kai aš ir mano augintinis puošiamės mano sukurtais ir pasiūtais paltukais,“ – pasakoja Aistė Andriulienė. Ji tikina, kad siuvėjo profesija yra labai įdomi ir įtraukianti. „Tai pirmoji mano profesija, tačiau jaučiu, kad kuo daugiau mokausi, tuo daugiau kyla klausimų. Norėčiau dar įgyti ir daugiau sukirpimo bei konstravimo žinių,“ – teigia Aistė.

Perspektyvos

Įgijus siuvėjo kvalifikaciją atsiveria plačios perspektyvos darbo rinkoje. Galima dirbti siuvėjais, siuvėjais-sukirpėjais, siuvėjais-siuvinėtojais, susiuvėjais siuvimo įmonėse arba įsteigti individualią verslo įmonę. Gerų specialisčių taip pat labai nori dizaineriai, individualaus siuvimo įmonės, įvairios studijos. Baigus siuvėjo mokymo programą mokymąsi galima tęsti pagal aukštojo mokslo gamybos ir perdirbimo studijų krypties programas.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija

18231823182318231823182318231823182318231823182318231823