„Baltijos šalių dienose“ – šiandienos tautiškumo atspindžiai (foto) / 2018-05-06

Suknelėse – gyvybės medžio simbolika.

Gegužės 3 d. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro praktinio mokymo bazėje Pervalkoje „Kalbantys sodai“ vyko tarptautinė grožio šventė „Baltijos šalių dienos“. Unikalias drabužių kolekcijas pristatė Estijos Talino pramonės ugdymo centro, Latvijos Ogre technikos mokyklos, Suomijos Helsinkio profesinės kolegijos bei Lietuvos Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro mokiniai. Kolekcijas vienijo bendra – šiandienos tautiškumo – tema!

„Džiaugiamės, kad šiais metais tarptautinė grožio šventė vyksta mūsų Centre, kad galime pasinaudoti puikia infrastruktūra ir organizuoti renginį įspūdingoje vietoje. Smagiausia tai, kad tokių renginių metu vyksta dalinimasis gerąja patirtimi, profesinėmis žiniomis, įgytais įgūdžiais, taip pat plėtojami ir naujai mezgami partnerystės ryšiai“, - teigia Karaliaus Mindaugo PMC direktorė Nora Pileičikienė.

„Džiaugiamės Neringoje turėdami tokius partnerius. Jeigu anksčiau Pervalka buvo merdinti, tai dabar gyvuoja. Taip pat smagu, kad mokiniai čia atlieka praktikas ir įsijungia į kurorto darbo rinką. Šiuo metu, kada visiems trūksta darbo jėgos, tai neįkainojama nauda ir norėtųsi, kad tokios bazės ateityje plėstųsi,“ – renginio atidarymo metu kalbėjo Neringos meras Darius Jasaitis.

Anot Karaliaus Mindaugo PMC Tekstilės skyriaus vedėjos Ingos Butauskės, tarptautiškumas labai prisideda prie siuvėjo, siuvėjo-konstruktoriaus modeliuotojo profesijų prestižo kėlimo. „Tekstilės sektorius išgyvena pakilimą, nes susidomėjimas šiomis profesijomis auga. Grįžta poreikis siūti sau, vaikams, namams. Dažnai stojantieji jau žino, kokiu tikslu ateina, turi jau verslo vizijas,“ – pasakoja I. Butauskė.

Pavyzdžiui, siuvimo besimokančią Orintą į profesinį mokymo centrą atvedė begalinis troškimas išmokti siūti paltus. „Pastebiu, kad rinkoje yra niša, Lietuvoje mažai kas siuva paltus. Tai tobulas rūbas lietuviams. Tikiu, kad man pavyks, nes profesinio mokymo centre mokytojos labai profesionalios ir visada pasiruošusios atsakyti į pačius įvairiausius techninius klausimus“, - atskleidžia Orinta. Kolegė Stefanija taip pat turi svarbių planų. „Nuo pat mažens mane traukė teatro scena, nes ten užaugau. Ateityje planuoju kurti savo teatrą, su savo kostiumais, nes žinau, kaip turi gerai jaustis šokėjas, ko jam reikia, kad jis gerai atrodytų“, - pasakoja Stefanija.

Karaliaus Mindaugo PMC kolekciją demonstravusios tekstilės ir grožio krypčių mokinės džiaugiasi, kad sudaromos galimybės dalyvauti tarptautinio lygmens renginiuose, kuriuose galima pasisemti kūrybinių idėjų.

Suknelėse – gyvybės medžio simbolika

Anot Karaliaus Mindaugo PMC kolekcijos autorės, profesijos mokytojos Lilijos Glambaitės,  kūrėjai retai naudoja tautiškumo elementus šiuolaikinėje madoje. „Norisi jaunimui parodyti, kad tautiškumas, jo elementai nėra nuobodu. Pavyzdžiui, baltų simboliai yra pilni energijos, turintys sielą ir yra mūsų paveldas. Norėjosi tai pritaikyti šiuolaikinėje madoje, kad iš naujo būtų pamilta ir prisiminta, ką mes, lietuviai, turime ir kuo galime didžiuotis“, - pristato L. Glambaitė.

Kolekcijos suknelių marginimui pasirinktas gyvybės medžio simbolis – viena iš baltų pasaulėvydos ir savojo „Aš“ išraiškų. Gyvybės medis buvo formuojamas iš atskirų simbolių sukuriant vientisą ornamentą, kuris ant audinio buvo perkeltas trafareto ir tekstilinių dažų pagalba.

Kolekcija buvo demonstruojama skambant „Stintapūkio“ dainai pagal Centro šokio mokytojo Eugenijaus Pūko choreografiją.

Skaitmenizacijos ir urbanizacijos elementai

Didžiausios Suomijoje Helsinkio profesinės kolegijos darbai buvo įkvėpti ateities ir garsių filmų „Matrica“ bei  „Tronas“. „Mokiniai, kurdami kolekciją, sėmėsi idėjų iš suomių folkloro, mitologijos, susiejo tai su skaitmenizacija. Nors, atrodo, tai nesuderinami dalykai, tačiau toks ir yra šiuolaikiškas tautiškumas“, - teigė Elina Tirinen, Helsinkio profesinės kolegijos Tekstilės skyriaus vedėja.

Estijos Talino pramonės ugdymo centro kolekcijoje buvo galima pamatyti Japonijos bei floristikos atspindžių. Latvijos Ogre technikos mokyklos kolekcija buvo demonstruojama skambant gyvai muzikai ir dainuojant latvių dainą. „Šiais metais, kada Baltijos šalys švenčia šimtmetį, labai svarbu pasidomėti savo šaknimis ir  istorija. Svarbu, kad jaunimas suvoktų, jog tradicinį tautinį kostiumą galima transformuoti, įvedant naujausias mados tendencijas. Taip gimsta unikalūs kūriniai,“ – teigia Armanda Auziņa, Ogre technikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja.

Auksinės žirklės – „Baltijos šalių dienos“ simbolis, renginio pabaigoje buvo įteiktos Estijos Talino pramonės ugdymo centro atstovams. Tai reiškia, jog kitais metais šis renginys vyks Estijoje.

Dėkojame Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijai už renginio dalyviams suorganizuotas ekskursijas, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centrui „Agila“ už bendradarbiavimą organizuojant renginį bei Nidos folkloro ansambliui „Giedružė“ už nuostabias dainas.

Dalinamės  renginio akimirkomis nuotraukų galerijoje. Kviečiame jau šį šeštadienį, gegužės 12 d., įsijungti LRT „Kultūra“ kanalą 9.00 val. ryte ir žiūrėti laidą „Pažvelk į profesiją kitaip“! Čia dar daugiau vaizdų ir įdomių pažinčių iš tarptautinės grožio šventės.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija

163516351635163516351635163516351635163516351635163516351635163516351635163516351635